Początki zespołu sięgają lipca 2009 roku, kiedy to z inicjatywy Fenrisa i Saryona [ex-perkusista] zaczęły odbywać się pierwsze, regularne próby. Był to burzliwy okres, podczas którego zaczęły kształtować się solidne podstawy przyszłego składu.
Prawdziwy przełom nastąpił na początku roku 2010. Wtedy też szeregi zespołu zasilił Ghorakh [bas] oraz Janus [gitara]. Wydarzenia nabrały tempa i już kilka miesięcy później Northern Plague zagrało swój pierwszy koncert.

Równolegle trwały intensywne prace nad debiutanckim materiałem. Zwieńczeniem prawie rocznych starań była sesja nagraniowa w białostockim Studiu HERTZ (znane z produkcji krążków takich sław jak Vader, Decapitated czy HATE), gdzie pod okiem Braci Wiesławskich powstało EP „Blizzard of the North”. Zespół stale zdobywał doświadczenie dając koncerty i odwiedzając kolejne polskie miasta. Niefortunnie po prawie dwóch latach współpracy, skład postanowił opuścić perkusista Saryon. Był to bardzo trudny okres, który jednak udało się przezwyciężyć.Niezależne wydanie „Blizzard of the North” w czerwcu 2011 zbiegło się w czasie z nawiązaniem współpracy z nowym bębniarzem – Damyenem. Zespół na nowo rzucił się w wir pracy i promocji debiutanckiej płyty. Materiał zebrał bardzo dobre recenzje w kraju i za granicą, co stało się pretekstem do wzmożonej koncertowej aktywności.

Okladka-Blizzard-Kopiowanie-676x608

Rok 2012 to dalsza promocja „Blizzard of the North” Zespół wystąpił m.in. na koncertach legendy polskiej sceny Pandemonium, a także dzielił scenę z Decapitated i Traumą. Northern Plague zagrało też dwie własne, ogólnopolskie trasy koncertowe – „We Are The Plague Tour 2012″ oraz „Faces of Rage Tour”.

Koniec roku 2012 stał się ukoronowaniem promocji EP – trasa „Back to the Black Tour 2012″ u boku niekwestionowanej legendy ciężkiego grania – VADERA oraz wydanie koncertowego teledysku do utworu „Pestilence”.Rok 2013 upłynął pod znakiem intensywnych prac nad nowym albumem. Po miesiącach żmudnych prób, rozpoczęła się sesja nagraniowa w warszawskim Sound Division Studio. Płyta „Manifesto” powstawała pod okiem Arkadiusza „Malty” Malczewskiego [Behemoth, Decapitated, HATE], który oprócz realizacji, zmiksował cały materiał. Mastering odbył się w renomowanym, białostockim Studiu HERTZ.

Northern Plague podpisało też kontrakt wydawniczy na „Manifesto” z niemiecką, undergroundową wytwórnią Folter Records.

Northern-Plague-Manifesto-SMALL-676x676

Premiera nowego albumu miała miejsce w lutym 2014 – płyta zaskarbiła sobie uznanie recenzentów, zdobywając wysokie noty w serwisach i magazynach zagranicznych i w Polsce (m.in. Legacy Magazine, Hard Rocker, Magazyn Gitarzysta, Top Guitar, Metal Deutschland).

Zespół intensywnie promuje nowy materiał, przygotowując się do nadchodzących tras koncertowych. Nastąpiła też zmiana na stanowisku basisty i miejsce jacka „Ghorakha” Borowego zajął Rafał „Svach” Swacha.

AKTUALNY SKŁAD:

Bartosz „Fenris” Chrulski – wokal; gitara
Rafał „Svach” Swacha- bas
Jakub „Janus” Janowicz – gitara
Damian „Damyen” Gwardzik – perkusja

GRALI Z NAMI:

Jacek „Ghorakh” Borowy – bas
Sławek „Saryon” Patek – perkusja
Bartłomiej „Wodzu” Bogusz – gitara
Michał Łukaszewicz – bas