Budowa i działanie agregatów ciśnieniowych

Agregaty ciśnieniowe to urządzenia wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Są one nieodłącznym elementem wyposażenia m.in. myjni samochodowych, firm budowlanych oraz wielu zakładów przemysłowych, gdzie służą np. do generowania pary, która jest niezbędna do przeprowadzenia wielu procesów technologicznych takich jak, chociażby efektywne rozprowadzanie substancji chemicznych.

Do czego wykorzystuje się agregaty ciśnieniowe?

Agregaty ciśnieniowe są stosowane w bardzo wielu branżach. Niezwykle popularne są agregaty malarskie, które tłoczą i sprężają farbę bez użycia powietrza. Dzięki nim farba jest aplikowana pod wysokim ciśnieniem przez mały otwór dyszy, co zwiększa wydajność malowania, ograniczając straty farby. Agregaty ciśnieniowe są także wykorzystywane w celu zapewnienia osiągnięcia pożądanych parametrów wilgotności oraz temperatury w komorach gazowniczych. Są to agregaty gazownicze, które gdy ustawi się na nich wymagane dla konkretnego procesu parametry, same je regulują.

Kolejnym zastosowaniem agregatów ciśnieniowych są wytwornice pary. Urządzenia te do prawidłowego działania potrzebują specjalnych agregatów do wytwornic pary, które możesz nabyć np. w firmie specjalizującej się w sprzedaży pompowych agregatów wysokociśnieniowych J.J. Krupiński. Z kolei agregaty wysokociśnieniowe są stosowane do wykonywania prób ciśnieniowych. Dzięki nim można upewnić się, czy zbiornik, kocioł, rurociąg lub wężownica jest szczelna.

Z czego składa się agregat ciśnieniowy do prób ciśnieniowych i w jaki sposób działa?

Agregaty do prób ciśnieniowych dzielą się na urządzenia przeznaczone do przeprowadzania prób ręcznych i półautomatycznych. Są zamontowane na wygodnych wózkach, dzięki którym można wykonywać próby ciśnieniowe w każdym miejscu. Ważną częścią takich agregatów jest pompa nurnikowa, która jest odpowiedzialna za ich efektywną pracę. Pompa ta jest napędzana przez sprzęgło elastyczne przy pomocy silnika elektrycznego. Jest ona wyposażona w manometr, który wskazuje bieżące ciśnienie pracy oraz w zawór nadmiarowy zabezpieczający ją przed niebezpiecznym wzrostem ciśnienia.

Kolejnym elementem takiego urządzenia jest elektryczny układ sterujący, dzięki któremu urządzenie jest uruchomiane i zatrzymywane w odpowiednim momencie. Istotną rolę w agregatach do prób ciśnieniowych odgrywają też zawory kulowe, zawór iglicowy i manometr precyzyjny. Dzięki nim można przeprowadzać przy użyciu takich agregatów próby ciśnieniowe przy sterowaniu ręcznym. Nieodłączną częścią urządzenia jest również zbiornik wyrównawczy, który gwarantuje stabilne ciśnienie na ssaniu.

Agregat pompowy podłącza się równocześnie do źródła medium oraz do sprawdzanego obiektu. Próba ciśnieniowa zaczyna się, gdy pompa nurnikowa rozpoczyna tłoczenie medium aż do osiągnięcia wartości ciśnienia, która jest ustawiona za pomocą zestawu zaworów. Wartość tę można kontrolować dzięki manometrowi precyzyjnemu. Kiedy pożądane ciśnienie zostanie osiągnięte, badany obiekt jest odcinany zaworem odcinającym, a agregat zostaje wyłączony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *