Co to jest manipulator podciśnieniowy?

Wiele procesów technologicznych wykonywanych na liniach montażowych czy przy różnego rodzaju maszynach wymaga przemieszczania elementów o znacznych rozmiarach lub dużej masie. Konieczne bywa także przenoszenie komponentów, które nie powinny być narażone na żadne zabrudzenia, zarysowania czy ryzyko wyładowań elektrostatycznych. Do zadań międzyoperacyjnych muszą być używane odpowiednie urządzenia transportowe np. manipulatory podciśnieniowe.

Do czego wykorzystuje się manipulatory podciśnieniowe?

Transport międzyoperacyjny elementów posiadających gładkie powierzchnie o odpowiedniej wytrzymałości na obciążenia mechaniczne może być z powodzeniem realizowany z wykorzystaniem manipulatorów podciśnieniowych. Urządzenia te działają dzięki pracy przyssawek, które mają kontakt z przenoszonym materiałem oraz współpracującej z nimi pompy próżniowej wytwarzającej wystarczająco dużą siłę ssącą. Są one zwykle dostosowane do przemieszczania rozmaitych komponentów w pionie lub poziomie, a nierzadko także do wykonywania operacji obracania lub pochylania w niezbędnym zakresie. Manipulatory wykorzystujące podciśnienie są przeznaczone do pracy z materiałami mającymi duże płaskie powierzchnie – arkuszami blachy, taflami szkła, płytami z tworzywa sztucznego lub drewnopochodnymi, a także deskami. Sprawdzają się jednak również, gdy grę wchodzą elementy walcowate.

Jaka jest konstrukcja manipulatorów podciśnieniowych?

Manipulatory podciśnieniowe składają się z chwytaka przylegającego do powierzchni ładunku, tulei podnoszącej podpiętej odpowiednim złączem obrotowym do ramienia podtrzymującego, a także przewodu powietrznego biegnącego do pompy i jej zasilania. Niezbędne są także elementy sterujące oraz korpus służący do montażu ramienia. W zależności od potrzeb może on mieć postać słupa, płyty mocowanej do ściany, słupa na ruchomej podstawie, a także suwnicy jedno- albo dwutorowej (tj. z ruchem wzdłużnym lub poprzecznym oraz wzdłużnym), jak również niemal dowolnej konstrukcji wsporczej. Możliwe jest także zastosowanie rozmaitych wariantów chwytaka, jeżeli chodzi o liczbę i położenie przyssawek. Firma ID Lifting jest dostawcą urządzeń do transportu bliskiego różnych typów, w tym manipulatorów podciśnieniowych i pneumatycznych, wózków manipulacyjnych oraz chwytaków i zawiesi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *