Czy nowoczesne technologie są dostępne w motoryzacji?

Nowoczesne technologie w motoryzacji rozwijają się niemal tak szybko jak w branży IT. Kierunek zmian sprawia, że auta stają się mobilnym centrum multimedialnym. Współcześnie dostępne samochody zaczynają przypominać jeżdżące komputery. Wykorzystywana technologia wcześniej była domeną urządzeń z branży komputerowej czy mobile .

Motoryzacja a nowoczesne technologie

Współczesne technologie w motoryzacji już niemal wyręczają kierowcę w jego podstawowym zadaniu , czyli w prowadzeniu samochodu. Obecnie do dyspozycji kierowców pozostaje system jazdy półautonomicznej. Obecnie liczne gadżety naśladują rozwiązania, które znalazły zastosowanie w przedmiotach codziennego użytku. Przykładem jest ekran dotykowy, który przejął funkcje pokręteł, przycisków i przełączników w systemach pokładowych. Ekrany dotykowe pozwalają obsłużyć np. klimatyzację, podgrzewanie i wentylację foteli. Jednak wciąż dla wielu kierowców bardziej intuicyjnym rozwiązaniem są manualne kontrolery czy pokrętła, ale niestety zaistniała konieczność przestawienia się na nowoczesne rozwiązania. Inspiracją do technologicznych rozwiązań w motoryzacji stał się również wirtualny asystent, który umożliwia wyznaczyć trasę w systemie GPS, włączyć ulubioną stację radiową czy ustawić temperaturę klimatyzacji. Branża motoryzacyjna stawia na rozpoznawanie mowy naturalnej. Póki, co systemy te bywają zawodne, jednakże wciąż ewoluują. Do nowoczesnych rozwiązań zalicza się także system otwierania bezkluczykowego, co eliminuje konieczność noszenia kluczyka bądź karty do otwierania drzwi czy uruchamiania silnika. Niektóre firmy ( BMW i Mercedes) chcąc ułatwić jazdę i parkowanie w dużych miastach wdrażają w swoich rozwiązaniach zdalne zaparkowanie auta i zdalny wyjazd z miejsca parkingowego za pomocą smartfona lub multifunkcyjnego urządzenia z ekranem. Jednym z nowszych rozwiązań jest również system kamer 360 stopni, który łączy obraz z kilku obiektywów, a następnie wyświetla na ekranie pokładowego systemu info-rozrywki.

Najciekawsze gadżety samochodowe

Coraz częściej oprócz nowych technologii w motoryzacji tworzone są gadżety mające ułatwić dbanie o samochód czy zapewnić relaks kierowcy. Do najciekawszych gadżetów dla maniaka motoryzacji zalicza się:

  • kamuflaż na opony, który zapobiegnie ich kradzieży, gdyż ich nie widać;
  • uszlachetniacz powietrza, który wystarczy podłączyć do gniazdka zapalniczki i zacznie pochłaniać wszystkie nieprzyjemne zapachy w naszym aucie;
  • opaska kontrolująca reakcje kierowcy, którą zakłada na nadgarstek, a kontroluje szybkość reakcji za kółkiem;
  • spiralny alarm Tesli, który produkuje elektryczny klosz nad naszym autem- zabezpieczenie przed złodziejem;
  • wieżyczka strzelnicza, chociaż niezbyt pożądana z punktu widzenia innych uczestników lub stróżów prawa;
  • giętkie koła Michelin, które nie wymagają powietrza i dzięki giętkości zmniejszają wszystkie niedoskonałości drogi;
  • felgi LED, które pozwalają na wyświetlanie obrazków na naszych kołach;
  • zasłaniarka do tablic rejestracyjnych, gdzie po naciśnięciu przycisku tablice rejestracyjne naszego auta zostają zasłonięte;
  • system równoległego parkowania, podłączany pod tylny zderzak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *