Wykorzystywanie wózków autonomicznych do realizacji zadań intralogistycznych w firmach staje się coraz bardziej popularne. Sprawdzają się one świetnie przede wszystkim w halach produkcyjnych oraz magazynowych. Liczne zalety oraz szerokie zastosowanie mają wpływ na rosnące zainteresowanie tymi urządzeniami. Są to nowoczesne pojazdy, działające samoobsługowo. W poniższym artykule podpowiadamy, czy do ich używania nie jest wymagana ingerencja człowieka. Sprawdź, czy trzeba zatrudniać pracowników.
Odpowiednie zaprogramowanie wózków autonomicznych powoduje, że mogą one samodzielnie poruszać się po wyznaczonych trasach. Trasy te są wcześniej zaprogramowane przez człowieka. Dzięki temu możliwe jest zachowanie zarówno porządku, jak i bezpieczeństwa w hali produkcyjnej czy magazynowej. Pracownik firmy Pro Assem, zajmującej się projektowaniem oraz budową maszyn i linii montażowych, tłumaczy: Praca z wózkami autonomicznymi nie stanowi zagrożenia, ponieważ mają one wbudowane systemy, które są w stanie rozpoznawać przeszkody na swojej trasie. W takiej sytuacji roboty omijają przeszkodę, wybierając inną trasę lub zatrzymują się, jeśli znalezienie nowego szlaku nie jest możliwe. Dotyczy to zarówno napotykania na drodze przedmiotów, jak i ludzi.
Czy do obsługi wózków autonomicznych jest potrzebny człowiek?
Praca autonomicznych wózków transportowych i transport -owanie przez nie towarów może się odbywać w pełni bezobsługowo. Podczas pracy samodzielnie sprawdzają one otoczenie za pomocą skanerów laserowych i wykrywają ewentualne przeszkody. Mogą także porównywać wyniki skanów z mapą wczytaną do pamięci, co umożliwia im wyznaczanie ich położenia w hali, w której się znajdują. Niemożliwe jest jednak całkowite zrezygnowanie z zatrudniania pracowników, ponieważ od czasu do czasu potrzebny jest specjalista do zaprogramowania urządzeń, a także ich kontrolowania i serwisowania.
Podczas instalacji i pierwszego uruchomienia wózków w nowej lokalizacji, bardzo ważne zadanie ma inżynier automatyk, zajmujący się mapowaniem obiektu. W trakcie tej czynności musi on przejechać wózkiem po wszystkich obszarach, które mają być dostępne dla sprzętu. W tym czasie robot, wykorzystując skanery laserowe, zapamiętuje otoczenie i w ten sposób tworzy wirtualną mapę obiektu. Pracownicy są potrzebni również do zmiany oprogramowania wózka w razie, gdy zmieni się układ obiektu lub nastąpi zmiana punktów, między którymi wózek ma rozwozić towary. Współpraca człowieka z technologią zapewnia możliwość sprawnego i bezpiecznego wykonywania wielu czynności. Wykorzystanie wysokiej jakości robotów jest korzystne dla firmy.