Dekoracje z płyty HDF

Płyta HDF jest obecnie niezwykle popularnym materiałem drewnopochodnym, który stał się zdecydowanie lepszą wersją płyty wiórowej. Tworzy się z niej głównie panele podłogowe, meble i drzwi. Ale płyta HDF świetnie sprawdza się także w roli materiału do wykończenia wnętrz, a także dekoracji.

Płyta HDF (z angielskiego High Density Fibreboard) jest płytą pilśniową wyróżniającą się bardzo wysoką gęstością (nawet o 50% wyższą niż w przypadku naturalnego drewna litego). Korzysta się z niej podczas wykańczania i urządzania wnętrz. Płyta HDF jest powszechna w budownictwie i wnętrzarskie, podobnie jak płyta OSB, MDF i MFP.

Płyta HDF powstaje z drobnych włókien drzewnych (głównie z sosny i świerka), które łączy się przy użyciu kleju syntetycznego, żywicy lub substancji utwardzających. Mieszankę prasuje się poddając ją działaniu wysokiego ciśnienia i bardzo wysokiej temperatury. Powierzchnia płyty HDF jest nadzwyczaj gładka, a nawet śliska.

Materiał ten, poza budownictwem i wykończeniami wnętrz, świetnie sprawdza się także podczas dekorowania przeróżnymi technikami, na przykład decoupage, scrapbooking lub mix media. Elementy tworzone z płyty HDF są sztywne i twarde, a do tego pachną drewnem, co niektórzy uznają za ich ogromną zaletę.

Spora twardość płyty HDF wymaga cięcia przy pomocy lasera, dlatego na materiale nierzadko pojawiają się ślady. Płyta HDF świetnie przyjmuje media, lecz wymagane jest pierwotne zagruntowanie materiału. Można tworzyć na nich wzory przy pomocy szablonów i masek. Są odporne na wilgoć, przez co przy ich zdobieniu śmiało używać można wody.

Płyta HDF świetnie nadaje się do zalewania żywicą epoksydową, stosowania embossing w wersji gorącej, przyklejania ozdób klejem lub gel medium. Nagrzewnica pomoże przyspieszyć proces schnięcia płyty. Można też naklejać kilka warstw płyty HDF jedna na drugą, gdyż są cienkie. To umożliwia stworzenia wyjątkowych i interesujących projektów przestrzennych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *