Co to są guzki strun głosowych? Objawy, przyczyny i leczenie.

Jeśli zauważyłeś, że Twój głos nagle się zmienił i bez wyraźnej przyczyny stał się nieco bardziej chrypliwy niż zwykle, warto przeanalizować, co może się dziać ze strunami głosowymi. Należy podkreślić, że guzki strun głosowych to łagodne schorzenia.

Dlaczego na strunach głosowych pojawiają się guzki lub polipy?

Chociaż przyczyny są różne, uważa się, że głównym powodem jest nadmierne używanie głosu w nieodpowiednich warunkach i uszkodzenie strun głosowych. Jest ona również spowodowana szkodliwą lub źle stosowaną techniką wokalną. Czynniki toksyczne, takie jak tytoń, alkohol i zanieczyszczenie środowiska, przyczyniają się do powstawania polipów na fałdach głosowych podrażnionych wskutek niewłaściwego użytkowania.

Główne objawy guzków głosowych.

U osób z polipami strun głosowych występują objawy związane z dysfonią. Niektóre z tych objawów dysfonii mogą się nasilać lub mogą być związane z innymi objawami, które opisujemy poniżej.

Ból podczas mówienia.

Ból jest spowodowany podrażnieniem strun głosowych i przestrzeni, którą zaczynają zajmować polipy, co zapoczątkowuje proces zapalny, któremu towarzyszy ból.

“Szorstki” głos.

Uszkodzone struny głosowe zmniejszają ostrość głosu, co powoduje zgrzytliwy ton, charakterystyczny dla osób cierpiących na ból gardła. W przypadku obecności polipów uniemożliwiają one połączenie się strun głosowych w celu uzyskania dobrego dźwięku podczas mówienia.

Swędzenie i uczucie ciała obcego.

Pojawiające się polipy zajmują miejsce, które wyraźnie do nich nie należy, co może być odczuwane przez pacjenta, deformacja błony śluzowej powoduje swędzenie, a w miarę wzrostu polipów nasila się uczucie obecności ciała obcego w gardle.

Osłabiona zdolność modulacji głosu.

Zmiany głosu stają się wrodzone, gdy obecne są polipy. Jeśli wcześniej miałeś kontrolę nad strunami głosowymi i modulacją mowy, ta moc zmniejszy się i wydobywanie pewnych rodzajów dźwięków stanie się trudne.

Większy wysiłek  podczas mówienia.

Ze względu na rozdzielenie strun głosowych wydobycie dźwięku wymaga większego wysiłku, a czasami dźwięk nie może być wydobywany. Nadmierny wysiłek przynosi również skutki odwrotne do zamierzonych, ponieważ powoduje większy nacisk na struny głosowe.

Do jakiego specjalisty powinienem się zgłosić, jeśli mam guzki lub polipy strun głosowych?

Otorynolaryngolog jest specjalistą zajmującym się leczeniem wszystkich problemów związanych ze strunami głosowymi. Należy udać się do niego, gdy tylko wystąpi którykolwiek z objawów, które zostały powyżej opisane.

Jakie jest zalecane leczenie guzków lub polipów strun głosowych?

Leczenie zależy od rodzaju zmiany chorobowej, którą ma dana osoba. W przypadku guzków leczenie polega na terapii głosowej, której celem jest zmniejszenie wielkości guzków; jeśli nie udaje się ich zmniejszyć, pacjent jest poddawany zabiegowi chirurgicznemu. Operacja zwana fonochirurgią jest wykonywana w przypadku polipów oraz gdy guzki nie zmniejszają się. Po zabiegu następuje terapia głosowa w celu uzyskania całkowitej poprawy.

Jak zapobiegać powstawaniu guzków lub polipów na strunach głosowych?

Guzki i polipy to zmiany, których można łatwo uniknąć, dobrze wykorzystując głos i szanując zdrowie gardła. Postępuj zgodnie z poniższymi zaleceniami, aby poprawić swój styl życia i zachować zdrowie.

Nie należy nadwyrężać głosu.

Dobre posługiwanie się głosem nie tylko pomaga w porozumiewaniu się z innymi, ale także w znacznym stopniu dba o struny głosowe. Głos jest często nadwyrężany podczas prób śpiewania w tonacji, która nie jest odpowiednia dla danej osoby, podczas pracy w hałaśliwych miejscach, a nawet podczas rozmów powodujących dyskomfort.
Dobrze jest nauczyć się panować nad tonem głosu – dla naszego zdrowia, a także po to, by wiedzieć, kiedy możemy go zwiększyć, a kiedy nie.

Pij dużo płynów.

Utrzymywanie prawidłowego nawilżenia strun głosowych pomaga im w smarowaniu i zapobiega częstemu wysychaniu. Dzięki temu znacznie zmniejsza się widoczność guzków i polipów.

Nie należy niepotrzebnie kaszleć.

Chociaż kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu, to jednak, gdy jest on często wykonywany, powoduje uszkodzenie strun głosowych z powodu siły i wibracji. Dlatego też zaleca się, aby nie kaszleć niepotrzebnie.

Unikaj napojów alkoholowych i tytoniu.

Dym tytoniowy wysusza struny głosowe, podobnie jak alkohol. Chociaż uszkodzenia te mogą być zauważalne w dłuższej perspektywie, ograniczenie ich spożycia pozwala utrzymać zdrowie gardła na stałym poziomie. Wiek, w którym rozpoczyna się spożywanie alkoholu, ma duże znaczenie dla strun głosowych, dlatego ważne jest, aby edukować młodych ludzi na temat spożywania alkoholu i jego długofalowych konsekwencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *