Dom to nie przechowalnia rzeczy, czyli co robić z nietrafionymi prezentami

Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta… Statystycznie co piąty z nas znajduje w tym czasie pod choinką nietrafiony prezent. Co zrobić z takimi kłopotliwymi upominkami? Można je oczywiście zatrzymać, ale zamiast zagracać mieszkanie, lepiej zwrócić niechciany prezent do sklepu, sprzedać go na aukcji internetowej lub oddać do przechowalni rzeczy.

Ubranie w nieodpowiednim rozmiarze lub kolorze, kosmetyk o brzydkim zapachu lub mało interesująca książka – chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu otrzymał prezent, który z jakiegoś powodu średnio przypadł mu do gustu. Oczywiście liczy się sam gest, ale nie zmienia to faktu, iż z każdym kolejnym rokiem przechowywanie tego typu niechcianych rzeczy robi się coraz bardziej kłopotliwe, szczególnie, że wiele osób dalej uważa, iż upominku nie wypada oddawać. Po co mają one jednak zbierać kurz na półkach lub zabierać cenne miejsce w garażu, skoro można oddać je do sklepu, wystawić na aukcji lub zdeponować w przechowalni rzeczy?

Zwrot do sklepu

Nietrafiony prezent można próbować zwrócić, choć w przypadku tradycyjnych zakupów w sklepie stacjonarnym nie jest to wcale takie łatwe, gdyż oddanie lub wymiana towaru w takim przypadku wymaga dwóch rzeczy: dobrej woli ze strony sprzedającego oraz dowodu zakupu (paragon fiskalny, potwierdzenie płatności kartą lub wyciąg z konta). Trochę inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku zakupów w sklepach internetowych – tutaj klient ma pełne prawo zrezygnować z zakupu towaru w ciągu 14 dni od dnia jego odbioru i to bez potrzeby podawania powodu. Formularz odstąpienia od umowy zakupu można pobrać ze strony internetowej UOKiK.

Aukcja

Kolejnym sposobem na poradzenie sobie z niechcianym prezentem jest wystawienie go na sprzedaż, choć z badań przeprowadzonych przez TNS jasno wynika, iż Polacy w dalszym ciągu czują pewne opory przed odsprzedawaniem nietrafionych upominków świątecznych – decyduje się na to tylko 5 proc. z nas. Nie zmienia to faktu, że liczba pojedynczych aukcji na Allegro w ciągu trzech tygodni po świętach znacząco wzrasta i w styczniu bywa ich nawet o milion więcej niż w grudniu. Najczęściej na sprzedaż trafią przedmioty, z którymi w miarę łatwo nie trafić, czyli perfumy, książki, płyty, odzież oraz kosmetyki.

Przechowalnia rzeczy

Według statystyk nietrafione upominki lądują najczęściej gdzieś na dnie szafy lub w piwnicy – postępuje tak z nimi aż 48 procent badanych osób. Wynika to z głęboko zakorzenionego w nas poczucia, iż pozbycie się niechcianego podarunku może kogoś obrazić. Niestety takie podejście najczęściej skutkuje zagraceniem mieszkania. Jeżeli zatem koniecznie zależy nam na zatrzymaniu upominku, to dobrym rozwiązaniem są coraz popularniejsze w naszym kraju przechowalnie rzeczy. Self storage umożliwia wygodne przechowywanie przedmiotów w strzeżonych boksach magazynowych o różnej wielkości i idealnie sprawdza się przy remontach, przeprowadzkach, wyjazdach oraz świątecznych porządkach.

Kłopotliwy prezent

Polacy nadal bardzo niechętnie pozbywają się nietrafionych prezentów, bo przecież “tak nie wypada”. Zamiast zatem zamienić niepotrzebne, nieużywane i niechciane przedmioty w pożyteczną gotówkę i samodzielnie kupić sobie za nią wymarzony upominek, to wolimy zagracić takimi podarunkami nasze mieszkanie. Na szczęście w takim przypadku zawsze można skorzystać z usług przechowalni przedmiotów, choć najlepiej po prostu wysłać list do św. Mikołaja i zaznaczyć w nim, co chce się dokładnie dostać.