Energia słoneczna- dlaczego warto jej używać?

Mówiąc najprościej, „energia słoneczna” to energia pochodząca ze słońca. Nasze słońce jest obfitym źródłem energii; daje ciepło i światło. Słońce było czczone przez kilka kultur z przeszłości, a nawet przez kilka kultur, które są nadal obecne. Starożytni Egipcjanie czcili nawet słońce jako Boga.

Wszystko co zostało powiedziane i zrobione, było trafne; słońce z pewnością jest obfitym i nieograniczonym źródłem mocy, przynajmniej przez kilka przyszłych pokoleń; zalety wykorzystania energii słonecznej są liczne.

Daje światło i ciepło!

Każdego ranka o świcie energia słoneczna uwalniana przez słońce jest filtrowana przez naszą atmosferę, dostarczając światła i pomagając promieniować ciepłem. Dzieje się tak od milionów lat, ale dopiero niedawno zaczęliśmy wykorzystywać to obfite źródło prawie nieskończonej mocy.

W przeszłości Grecy i Egipcjanie byli znani z tego, że wykorzystywali moc słońca do ogrzewania wszystkiego, co chcieli, koncentrując jego promieniowanie.

Nie zanieczyszcza środowiska

Energia słoneczna jest czysta i wolna od wszelkich zanieczyszczeń; w przeciwieństwie do różnych obecnych obecnie źródeł energii, takich jak ropa naftowa lub paliwa organiczne, które pozostawiają pozostałości i często pozostawiają szkodliwe gazy, gdy są wykorzystywane do wytwarzania energii.

Niezwykle niezawodne

Słońce pali się już od około czterech i pół miliarda lat i prawdopodobnie będzie płonąć jeszcze przez kolejne cztery do pięciu miliardów lat. To zdecydowanie więcej niż nasze życia i na pewno więcej niż kilka pokoleń przyszłości. Każdego ranka natychmiast pojawia się i znika wieczorem, oświetlając kolejną część globu.

Powiedzenie „pewny jak dzień” nie powstało na darmo; zakładając, że słońce świeci jasno, w zależności od tego, w której części globu jesteś, możesz wykorzystać energię słoneczną, aby albo ją magazynować, albo wykorzystać jej energię w inny sposób.

Bezgraniczne

Nie ma ograniczeń co do ilości energii słonecznej, jaką możemy wykorzystać. Najwyraźniej ilość energii, która co kilka minut pochodzi ze słońca, jeśli zostanie skutecznie wykorzystana, może zasilać całe Stany Zjednoczone Ameryki przez cały rok. Gdybyśmy tylko byli w stanie okiełznać ogromną energię słońca, bylibyśmy w stanie rozwiązać wszystkie problemy energetyczne świata.

Dlaczego?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego nikt wcześniej o tym nie pomyślał? Jak to możliwe, że po prostu leży tak dużo energii, że po prostu nie możemy jej skutecznie wykorzystać? Jak to się dzieje, że tak wiele energii słonecznej wydaje się być całkowicie niezauważone i ostatecznie marnuje się?

Cóż, jednym z powodów, dla których ta wspaniała rezerwa mocy jest generalnie marnowana, jest fakt, że światło słoneczne, które faktycznie otrzymujemy, jest tak słabo rozpraszane na Ziemi, że może wnieść wystarczająco duży wkład, jeśli spróbujemy je wykorzystać.
Abyśmy mogli faktycznie wykorzystać moc słońca, musimy być w stanie manipulować, skupiać i magazyn -ować energię słoneczną. Choć może się to wydawać proste, łatwiej powiedzieć niż zrobić; Do tej pory udało nam się opracować tylko trzy częściowo skuteczne sposoby gromadzenia energii słonecznej.

Metoda odbicia – lustra / parabola

Metoda odbicia opiera się na skupieniu promieni słonecznych przez pojedyncze lub zestaw luster w jednym punkcie, a następnie wykorzystaniu skoncentrowanej energii cieplnej, która jest wytwarzana na własne potrzeby. Lustro paraboliczne, podobnie jak antena talerzowa, może służyć do przechwytywania promieni słonecznych i skupiania ich w jednym punkcie.

Metoda promieniowania

To jest zasada działania solarnych podgrzewaczy wody. Pomalowane na czarno fajki umieszczone pomiędzy dwiema warstwami szkła mają w sobie wodę, która jest podgrzewana dzięki promieniom słońca.

Panele słoneczne

Nowszy wynalazek, „ogniwo słoneczne” składa się z poddanych obróbce kryształów krzemu, które po uderzeniu promieniami słonecznymi wybijają elektrony ze swoich orbit, tworząc w ten sposób pustkę, którą należy wypełnić elektronami z innych kryształów krzemu. tworzy nierównowagę elektronów, a tym samym przepływ prądu, który może być natychmiast wykorzystany lub zmagazynowany w akumulatorze.

Co nas powstrzymuje?

Pomimo widocznych korzyści płynących z wykorzystywania energii słonecznej, jest bardzo niefortunne, że na świecie jest bardzo niewiele elektrowni słonecznych. Niestety, przy dzisiejszym poziomie technologii koszty i niezawodność to dwa główne czynniki, które wciąż stanowią przeszkodę w masowym wykorzystaniu energii słonecznej.

Ograniczenia technologiczne dyktują, że najwydajniejsze obecnie tworzone ogniwa słoneczne nadal nie są w stanie generować wystarczającej ilości energii, która byłaby opłacalna komercyjnie bez zajmowania ogromnych powierzchni. Ponadto poleganie wyłącznie na ogniwach słonecznych nie jest jeszcze praktykowane. Istotnie, bo gdyby dzień był pochmurny, mogłoby to zmniejszyć ilość wytwarzanej energii elektrycznej, a to byłoby katastrofalne dla osób całkowicie uzależnionych od tej energii.Z drugiej strony, ciągłe innowacje i badania nad energią słoneczną skutkują znacznie wydajniejszymi ogniwami słonecznymi, które są ułamkiem wielkości istniejących ogniw i wytwarzają znacznie więcej energii.Na razie wciąż są drogie, ale już niedługo będą dostępne dla przeciętnego człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *