Jak działają agregaty prądotwórcze i gdzie znajdują zastosowanie?

Agregaty prądotwórcze są niezastąpione wszędzie tam, gdzie niezbędne jest posiadanie alternatywnego źródła energii dla tej, która czerpana jest z sieci elektrycznej. Często stosowane są w miejscach, gdzie nie ma dostępu do prądu z sieci, ale może być również wykorzystywany we wszystkich miejscach, gdzie jest on dostępny – pełni wówczas funkcję rezerwowego źródła zasilania na wypadek nieoczekiwanej przerwy w dostawie energii.

Działanie agregatów prądotwórczych – na czym polega?

Agregaty prądotwórcze wyposażone są w silniki wewnętrznego spalania, które przetwarzają energię uzyskaną w wyniku tego spalania na energię mechaniczną. Powoduje to ruch wirnika prądnicy, którego zadaniem jest generowanie siły elektromotorycznej, w wyniku której generowany jest prąd elektryczny. Wszystkie te procesy zachodzą stosunkowo szybko, co pozwala na niemal natychmiastowe kontynuowanie pracy.

W zależności od modelu, agregator prądotwórczy może zostać uruchomiony za pomocą szarpaka, ręcznie, bądź włączony automatycznie, poprzez pobranie energii z zewnętrznego źródła, takiego jak akumulator. Pomimo tych różnic, każdy rodzaj urządzenia wymaga paliwa – może być to np. gaz ziemny, benzyna, olej napędowy czy ropa naftowa. Jak dodaje ekspert z firmy Peranek, wykonawcy serwerowni w Warszawie:

Najczęściej stosowanym silnikiem w agregatach prądotwórczych jest silnik 4-suwowy, który działa w 4-etapowy sposób, obejmujący: pobieranie paliwa, sprężanie paliwa, spalanie paliwa i wydech paliwa. Proces ten pozwala na sprawne wytworzenie prądu.

Zastosowanie agregatów prądotwórczych

Zastosowanie agregatów prądotwórczych jest bardzo szerokie – urządzenia tego typu mogą być wykorzystywane niemal w każdych warunkach. Ze względu na swoją funkcjonalność i uniwersalność, używane są m.in. po to, by:

  • zabezpieczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną domów jednorodzinnych i letniskowych,
  • w tzw. kontenerach technicznych, które mogą stanowić np. serwerownię mobilną,
  • zabezpieczyć w przypadku gwałtownych i nagłych wzrostów zużycia energii,
  • zagwarantować dostęp prądu podczas prac budowlanych i instalacyjnych w terenie,
  • umożliwić zorganizowanie imprez plenerowych,
  • stanowić źródło zasilania awaryjnego – potrzebne jest ono wszędzie tam, gdzie nawet krótkotrwałe przerwy w dostawie prąd -u są niedopuszczalne.

Jak widać, agregaty prądotwórcze wykorzystywane są na wiele różnych sposobów. Nic dziwnego – są to bowiem urządzenia, które powinny być dostępne nie tylko w każdej firmie, ale i we wszystkich domach prywatnych!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *