Zaproszenie na ślub to jeden z najważniejszych elementów związanych z przygotowaniami do ślubu. Zaproszenie powinno być wypełnione poprawnie oraz nawiązywać wyglądem do charakteru organizowanego wesela. Zanim przystąpimy do pisania warto zastanowić się nad poprawnym zredagowaniem treści, czyli jaka powinna być treść i jak odpowiednio zaadresować zaproszenie.
Co powinno znaleźć się w zaproszeniu na wesele?
Zgodnie z tradycyjnym schematem tego rodzaju zaproszeń, nie może w nim zabraknąć imion i nazwisk osób mających związać się węzłem małżeńskim. Na zaproszeniu muszą znaleźć poprawne imiona i nazwiska osób zapraszanych. W zaproszeniu należy też ująć datę i godzinę rozpoczęcia uroczystości, miejsce ślubu i przyjęcia weselnego (o ile jest organizowane). Można także dołączyć prośbę o potwierdzenie przybycia (za pomocą formuły RSVP lub proszę o odpowiedź) wraz z datą i numerem telefonu lub e-mailem. Dodatkowymi elementami są wzmianki o prezentach zamiast kwiatów, ulubiony cytat, a nawet mapka dojazdu na miejsce uroczystości czy dodatkowe informacje dotyczące charakteru uroczystości. Przy adresowaniu zaproszeń warto pamiętać o odmianie imienia i nazwiska osób zaproszonych. Tworzone zaproszenie może zapraszać gości tylko na:
- na ślub kościelny,
- na ślub cywilny,
- na obiad weselny.
Wypisując zaproszenie powinno się używać formy zwięzłej i eleganckiej. Z tego powodu należy stosować pełne imiona i nazwiska zaproszonych gości. Na końcach akapitów nie stawiamy kropek, natomiast nazwa miesiąca powinna zostać napisana słownie. Przy ręcznym wypisywaniu zaproszeń trzeba pamiętać o estetyce i staranności. Prawidłowa kolejność osób na zaproszeniu to najpierw kobieta, a następnie mężczyzna. Najważniejsza zasada dotycząca zaproszeń to ta, że powinny one być dostarczone osobiście.
Praktyczne porady dotyczące zaproszeń na ślub
Przy wypisywaniu zaproszeń należy zwrócić uwagę na odmianę imion i nazwisk i nieposługiwanie się zdrobnieniami, ani inicjałami. Z kolei, gdy osoba ma przyjść z osobą jeszcze nieznaną warto określić ją, jako osobę towarzyszącą. W przypadku dzieci wystarczy dopisanie informacji “z Dziećmi”. Warto też zwrócić szczególną uwagę na zaproszenia dla rodziców, którym można przekazać spersonalizowaną treść zaproszenia. Zaproszenie może być wypisane odręcznie lub wydrukowane. Wiadomo, że te wypisane odręcznie są bardziej osobiste, jednakże przy dużej liczbie gości byłoby to pracochłonne. Z kolei zaproszenie drukowane jest bardzo eleganckie i umożliwia zachowanie ciągłości stylu zaproszenia.
W przypadku drukowanych zaproszeń należy zwrócić uwagę, aby czcionka użyta była czytelna dla wszystkich. Jeżeli zaproszenie trzeba wysłać, gdyż zapraszane osoby mieszkają zbyt daleko, to należy także do nich zadzwonić z informacją o wysyłce zaproszenia z powodu odległości.
Na zaproszeniu ślubnym muszą znaleźć się konkretne informacje:
- kto z kim zawiera małżeństwo,
- data i godzina ślubu,
- miejsce zawarcia związku małżeńskiego,
- czego chcą młodzi zamiast kwiatów (butelka wina lub kupony totolotka),
- wyraźna informacja, że młodzi zapraszają także na przyjęcie.