Na co należy zwrócić uwagę wybierając wibroizolatory gumowe?

Stworzenie dobrze funkcjonującego parku maszynowego jest sporym wyzwaniem. Jak się okazuje, także maszynom przemysłowym należy zapewnić odpowiednie warunki pracy, aby nie doszło do awarii lub przedwczesnego zużycia. Wpływ na to mają m.in. drgania wywoływane przez maszynę podczas pracy, które można skutecznie tłumić dzięki wibroizolatorom gumowym. Czym są wibroizolatory gumowe i jak wybrać odpowiednie?

Czym są i jak działają wibroizolatory?

Wibroizolatory to elementy, które umieszcza się między maszyną a podłożem. Ich zadaniem jest tłumienie drgań generowanych przez urządzenie, które następnie przenoszone są na podłoże i odwrotnie. Swoje właściwości tłumiące wibroizolatory zawdzięczają możliwości ruchu oraz własnościom gumy, jaka została na nich umieszczona. Pod wpływem ciężaru podczas drgania wibroizolator ugina się, tym samym rozpraszając energię, którą te drganie wywołuje.

Drgania te są typowym zagrożeniem dla wielu maszyn i urządzeń. Na skutek wprowadzanych w ruch komponentów, nieprawidłowego wyważenia bądź nierówności biegu maszyny ulegają awariom, a co za tym idzie – powstają kosztowne przestoje w produkcji. Do najczęściej występujących na skutek drgań usterek należą m.in.: powstawanie luzów w połączeniach mechanicznych, wybicie gniazd łożysk, pękanie konstrukcji spawanych, śrub i nitów czy uszkodzenie prowadnic oraz bieżni.

Kryteria doboru wibroizolatorów gumowych

Wybierając wibroizolatory, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. W pierwszej kolejności uwzględnia się typ urządzenia i jego częstotliwość drgań własnych. To determinuje rodzaj oraz sposób montażu wibroizolatorów. Pod uwagę należy wziąć również ciężar całkowity maszyny i ilość punktów podparcia, aby dobrać obciążenia jednostkowe wibroizolatorów oraz ich ilość. Ważna jest też grubość podstawy maszyny, by wibroizolatory były odpowiednio długie. Dlatego wielu producentów wibroizolatorów, takich jak np. MOTO-MAR, oferuje profesjonalne doradztwo w doborze tych elementów.

Są także wymagania specjalne, które trzeba wziąć pod uwagę, wybierając izolatory. Należą do nich m.in.: przystosowanie do kontaktu ze skrajnymi temperaturami, substancjami o agresywnym działaniu czy żywnością. Warto pamiętać też o pożądanym poziomie ograniczenia hałasu generowanego przez maszyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *