Pierwsze karmienie dziecka po porodzie.

Najlepiej byłoby jeśli pierwsze karmienie odbyłoby się w ciągu dwóch godzin od narodzin. Leżąc nago na brzuchu matki, noworodek sam doczołguje się do piersi i w końcu sam dosięga sutka. Ważne jest, aby nie zakłócać tego pierwszego karmienia, które sprzyja bardzo intensywnej wymianie zdań między matką a dzieckiem.

Pierwsze karmienie powinno nastąpić w ciągu pierwszych 2 godzin.

Przez jedną do dwóch godzin po porodzie noworodek znajduje się w fazie zwanej spokojem i czujnością, która bardzo sprzyja uczeniu się. Pierwsze karmienie najlepiej odbywa się w ciągu tych dwóch godzin po urodzeniu: odruchy dziecka (raczkowanie, kopanie, ssanie) są w szczytowej formie.

Dziecko jest kładzione skóra do skóry.

Jeśli dziecko jest w dobrym zdrowiu, jest natychmiast kładzione nago, brzuchem do matki, z twarzą odwróconą i czystym nosem. Osusza się go ogrzaną szmatką, a następnie matkę i dziecko przykrywa się ciepłą szmatką, aby oboje się nie przeziębili.

Dziecko czołga się do piersi samo.

Kierując się zmysłem powonienia, dziecko czołga się w kierunku piersi. Po różnym czasie, od kilku minut do czasami ponad godziny, dziecko samo znajdzie brodawkę, otworzy szeroko usta, spróbuje ją chwycić i zacznie ssać. Lepiej jest pozwolić mu spróbować złapać smoczek bez pomocy, nawet jeśli możesz mieć pokusę, aby mu to trochę ułatwić. Jeśli sam odnajdzie smoczek, łatwiej będzie mu później powtórzyć tę czynność. W drugiej godzinie życia, po intensywnej wymianie szczególnie wzruszających spojrzeń z matką, większość niemowląt zamyka oczy.

Dziecko i jego matka muszą być spokojni.

Podczas tych dwóch godzin odkrywania i interakcji, podczas których tworzą się podstawy relacji matka-dziecko, musi panować spokój, ponieważ dziecko może być szybko zakłócone przez hałas, jasne światło, zapachy (uważaj na żel hydro-alkoholowy) lub zbyt inwazyjną opiekę. Rolą pracowników służby zdrowia jest uważne monitorowanie matki i jej dziecka, aby upewnić się, że wszystko przebiega prawidłowo, bez nagłego ingerowania w ich intymność i zakłócania pierwszego kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *