Pasja – sposób na życie

Praktycznie każdy ma przynajmniej jedną swoją pasję. Niektórzy mają ich więcej. To one są dla nas odskocznią od codzienności, czasami ucieczką od problemów. Taką chwilą zapomnienia. Począwszy od kolekcjonowania różnych rzeczy, poprzez pasje sportowe, muzyczne czy taneczne, a kończąc na grach komputerowych. Każda pasja niesie za sobą nowe wyzwania dla pasjonata. Nowe cele. Czy tą będą znaczki z nowego kraju, lepsze wyniki w amatorskiej lidze czy też przejście poziomu w trudnej grze. Ale wszystko to łączy jeden mianownik – zadowolenie.

Nie da się żyć i być zadowolonym nie mając żadnych zainteresowań. Taki człowiek funkcjonuje jak koń w kieracie. Kręci się, żmudnie wykonując obowiązki i na nie pożytkując cały swój czas. Niestety tak bardzo często żyją młode osoby pracujące w korporacjach. I nawet jeśli ktoś przekona ich do jakiejś pasji, to traktują oni ją jako kolejne zadanie w pracy. Podchodzą zadaniowo, a nie dla przyjemności.

Inną możliwością rozwijania swoich pasji i poznania pasjonatów z innych krajów daje program Erasmus+. Młodzi ludzie w wieku 13-30 lat mogą zorganizować międzynarodową wymianę młodzieży o tematyce fotograficznej i wspólnie ze swoimi rówieśnikami z innych krajów opracować album z ciekawymi miejscami czy ludźmi. Tematyka takich spotkań młodzieży jest bardzo szeroka i zależy tylko od zainteresowań młodzieży. Podobnie jest w przypadku Wolontariatu Europejskiego, gdzie młody człowiek w wieku 18-30 lat może wyjechać pracować do innego kraju, do innej organizacji młodzieżowej przy szkoleniu dzieci w sekcji piłki nożnej, w radio młodzieżowych czy też przy odrestaurowaniu zapomnianych szlaków turystycznych. To są tylko dwie możliwości jakie daje nowy program Unii Europejskiej skierowany do młodego człowieka.

Być może dzięki udziałowi w programie Wolontariatu Europejskiego uda się przekuć pasję w biznes. Podpatrzyć sposoby na jego prowadzenie. Przecież założenie własnej telewizji internetowej czy też klubu tanecznego to nie da trudna sprawa. Wtedy nasze zadowolenie z pracy i życia będzie zdecydowanie większe. A uwierzcie, da się to zrobić! Wystarczy mieć pasje.