Poznań – stolica Wielkopolski

Piąte co do liczby ludności miasto Poznań z pewnością jest warte uwagi pod wieloma względami. Przede wszystkim jest to miejsce, w którym każdego roku organizuje się przynajmniej kilkadziesiąt przedsięwzięć związanych z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi. Oprócz rozwijającej się gospodarki i przemysłu stolica Wielkopolski jest również skupiskiem nowoczesnego budownictwa deweloperskiego. Nowi mieszkańcy przybywają do Poznania każdego roku, dlatego inwestycje w nieruchomości budowlane z pewnością się tam opłacają. Podobnie jest zresztą z budownictwem biurowym. Mimo swojej nowoczesności oraz umiejętności korzystania z innowacyjnych technologii, Poznań jest również skupiskiem pięknych parków, jezior oraz miejsc kulturalno-oświatowych. Nic zatem dziwnego, że jego rozwój wyróżnia się na tle wielu innych polskich miast.

Zielony Poznań

Każde duże miasto boryka się z problemami zanieczyszczenia środowiska. Szkopuł polega na tym, by umiejętnie radzić sobie z nadmierną liczbą samochodów na drogach czy awersją mieszkańców do segregacji śmieci. Wydaje się, że Poznań doskonale naprowadza mieszkańców na zdrowy i sportowy tryb życia w zgodzie z otaczającą nas florą i fauną. Przede wszystkim warto zatem wspomnieć o ścieżkach rowerowych, z których szczególnie w okresie wiosenno-letnim korzysta bardzo dużo osób. Przesiadając się na rower z pewnością można wiele zyskać. Nie tylko w kontekście zdrowotnym, ale również w kontekście ekonomicznym. Warto dodać, iż w Poznaniu od kilku lat działa prężnie system wypożyczania rowerów miejskich. Są one alternatywą na przykład wtedy, gdy zepsuje się tramwaj czy autobus.

Najstarszy ośrodek wystawienniczy w kraju

Wiele osób myśląc o Poznaniu ma przed oczami Międzynarodowe Targi Poznańskie. I choć wspomniany ośrodek jest dla Wielkopolski pewnego rodzaju wizytówką, tak naprawdę szczegółowe informacje na temat MTP pozostają tajemnicą. Co warto zatem wiedzieć o całym przedsięwzięciu? Ciekawostką niewątpliwie jest fakt, iż stolica województwa wielkopolskiego stanowi najstarszy ośrodek wystawienniczy w naszym kraju. Pierwsze targi odbywały się w Poznaniu już na początku lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Już w początkowym założeniu miały one skupiać różnych kupców, między innymi z obszaru Wielkopolski oraz Pomorza Gdańskiego. Początkową nazwę „Targi Poznańskie” zmieniono i dodano do niej przymiotnik „międzynarodowe”. Dzięki temu w symboliczny sposób Poznań otworzył się na rynek zagraniczny i do dziś jest jednym z największych ośrodków w kontekście wszystkich krajów zachodnioeuropejskich.

Nowoczesne mieszkania i osiedla deweloperskie

Budownictwo mieszkalne w stolicy Wielkopolski na przestrzeni lat znacznie się zmieniło. Wciąż możemy oczywiście zauważyć ogromne blokowe płyty zlokalizowane na starszych osiedlach Poznania. Oprócz nich na przestrzeni ostatnich kilku lat powstawały również nowoczesne mieszkania deweloperskie, które cechują się przede wszystkim komfortem, bezpieczeństwem oraz innowacyjnością w zakresie rozwiązań budowlanych. Jeśli chodzi o osobę jaką jest deweloper Poznań we wspomnianej branży cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Rynek pierwotny stał się zatem równie popularny co rynek wtórny. Co więcej, obok mieszkań stawianych w centrum alternatywą stają się mieszkania zlokalizowane na osiedlach pod Poznaniem. Dobry dojazd oraz bliskość terenów zielonych z pewnością przypadną do gustu niejednej osobie. Jeśli chodzi o wspomniane osiedla podmiejskie, te cieszą się popularnością głównie wśród młodych rodzin lub małżeństw planujących założenie rodziny.

Komunikacja miejska

Jak każde duże miasto, Poznań posiada oczywiście bardzo rozbudowaną komunikację miejską. Oprócz autobusów na co dzień w stolicy województwa wielkopolskiego można zobaczyć również tramwaje, którymi mieszkańcy przemieszczają się do pracy, szkoły czy sklepu. W godzinach szczytu o wiele bardziej opłaca się korzystać z tramwajów, ponieważ, w przeciwieństwie do aut osobowych czy autobusów, nie stoją one w korkach. Alternatywą jest oczywiście wspomniany już wcześniej rower. Posiadanie rozwiniętej sieci dróg rowerowych sprawia, że mieszkańcy coraz chętniej przesiadają się na tego typu sprzęt. Warto wspomnieć również o tym, że w Poznaniu prężnie działa kolej oraz lotnisko.

Wielkopolskie ośrodki kulturalno-oświatowe

W Poznaniu na każdym kroku można znaleźć ośrodki należące do dziedzictwa oświaty czy kultury. Uczelnie wyższe przyciągają co roku studentów z całego świata. Z kolei muzea i teatry zapraszają do siebie miłośników szeroko pojętej kultury. Po przedstawieniu czy ciężkim dniu na uczelni mieszkańcy Poznania mogą odprężyć się podczas spaceru nad Jeziorem Maltańskim lub Wartą. Alternatywnie warto wybrać się do Parku Wilsona czy na Cytadelę.

Poznań przyciąga mieszkańców i turystów z całego kraju. Każdego roku stolicę Wielkopolski odwiedzają również osoby zza granicy. Swoją popularność w pewnej mierze miasto zawdzięcza organizacji EURO 2012, ponieważ wydarzenie przyciągnęło do Polski sporą rzeszę nowych odwiedzających. Warto również zaznaczyć, że co roku w mieście pojawiają się nowi studenci. Oferta wielkopolskich szkół wyższych (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska itd.) należy do jednej z najciekawszych i najbardziej obiecujących w kontekście całego kraju. Nowoczesne mieszkania deweloperskie, małe bezrobocie oraz inne wspomniane zalety województwa wielkopolskiego przyciągają nie tylko turystów czy studentów, ale również całkiem nowych mieszkańców.   

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.