Rak gruczołu krokowego: objawy, czynniki ryzyka i profilaktyka.

Jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych dotykających mężczyzn, którego ryzyko wzrasta w pewnym wieku, między 5 a 60 rokiem życia, jest rak gruczołu krokowego. Najlepiej jest regularnie się badać, a w razie wystąpienia jakichkolwiek objawów udać się do specjalistycznego centrum medycznego.

Jak powstaje rak gruczołu krokowego?

Przyczyny powstawania raka gruczołu krokowego nie są do końca jasne. Wiadomo, że choroba ta występuje, gdy złośliwe komórki powstają w części męskiego układu rozrodczego, a konkretnie w gruczole krokowym. Gruczoł krokowy znajduje się tuż pod pęcherzem moczowym. Jego główną funkcją jest wytwarzanie płynu, który stanowi jeden ze składników nasienia.Z biegiem lat gruczoł ten może zablokować niektóre drogi w ciele mężczyzny, a mianowicie cewkę moczową i pęcherz, co może prowadzić do problemów ze współżyciem seksualnym i oddawaniem moczu. Podobnie jak rak piersi u kobiet, rak prostaty jest drugim co do częstości występowania nowotworem u mężczyzn, zaraz po raku płuc. Szacuje się, że cierpi na nią od 25% do 30% mężczyzn, choć na szczęście duży nacisk kładzie się na profilaktykę i wczesne leczenie, co oznacza, że obecnie bardzo niewiele przypadków jest śmiertelnych.

Objawy raka gruczołu krokowego.

Tak jak kobietom zaleca się badanie piersi w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, tak w przypadku mężczyzn istnieją pewne objawy, które mogą wskazywać na ten rodzaj nowotworu.

  1. Trudności z oddawaniem moczu.
  2. Zmniejszona ilość oddawanego moczu.
  3. Kłucie lub ból przy oddawaniu moczu.
  4. Obecność krwi w moczu.
  5. Krew w nasieniu.
  6. Ból przy wytrysku.

Ważne jest, aby zdawać sobie z nich sprawę, aby udać się do lekarza. Należy pamiętać, że na ogół jest to nowotwór wolno rosnący i w początkowym stadium zwykle ogranicza się do gruczołu krokowego, nie powodując większych uszkodzeń. Nie należy jednak być zbyt pewnym siebie, ponieważ niektóre typy raka prostaty są agresywne i mogą się szybko rozprzestrzeniać. Wykrywając je wcześnie, możemy zapobiec poważniejszym problemom w przyszłości. Nie chodzi o to, by przesadzać, ale by mieć świadomość, że problem może istnieć i warto go wcześnie leczyć.

Czynniki ryzyka.

Istnieje szereg czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia tego typu nowotworu. Są to następujące elementy.

  1. Wiek. Ryzyko wyraźnie wzrasta wraz z wiekiem.
  2. Kolejnym czynnikiem ryzyka jest otyłość; otyli mężczyźni częściej zapadają na tę chorobę w jej najbardziej zaawansowanym stadium, co zwiększa niebezpieczeństwo jej wystąpienia.
  3. Historia rodziny. Jeśli w Twojej rodzinie mężczyzna chorował na raka prostaty, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zachorujesz na niego w przyszłości.

Jak można zapobiegać rakowi gruczołu krokowego?

Stosując się do poniższych wskazówek, możesz w pewnym stopniu zmniejszyć ryzyko rozwoju raka gruczołu krokowego.

  1. Aktywność fizyczna. Nie tylko poprawi to ogólny stan zdrowia, ale badania wykazują, że mężczyźni, którzy regularnie ćwiczą, mają mniejsze ryzyko zachorowania na raka prostaty.
  2. Stosuj zdrową dietę, która zawiera dużo owoców i warzyw oraz unika pokarmów wysokotłuszczowych.
  3. Nie przekraczaj swojej wzorcowej wagi. Jeśli zastosujesz się do dwóch powyższych zaleceń, z łatwością osiągniesz ten cel. Powiedzieliśmy już, że otyłość jest czynnikiem ryzyka, dlatego unikanie nadwagi jest dobrym sposobem zapobiegania rakowi gruczołu krokowego.

Należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli w rodzinie występowały takie przypadki. Istnieją pewne leki, które mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju raka gruczołu krokowego. Lekarz będzie mógł udzielić dodatkowych informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *