Wózki widłowe boczne – gdzie i kiedy się przydają?

Nie od dziś wiadomo, że różnego rodzaju wózki widłowe każdego dnia wspierają pracę w wielu magazynach, halach przeładunkowych, centrach logistycznych oraz zakładach przemysłowych. Dzięki nim można w wygodny, szybki i bezpieczny sposób transportować nawet bardzo ciężkie oraz wielkogabarytowe ładunki. Wśród dostępnych modeli znajdują się wózki widłowe boczne. Czym się cechują i gdzie znajdują one swoje zastosowanie? Sprawdźmy!

Jak są zbudowane wózki widłowe boczne?

Wózek widłowy boczny od standardowych modeli różni się budową, a konkretniej – sposobem montażu karetki i wideł. Znajdują się one bowiem nie równolegle (z przodu pojazdu), lecz prostopadle do pozycji operatora. Są montowane z boku maszyny, dzięki czemu nie zasłaniają pola widzenia osobie prowadzącej pojazd. Umożliwia to też jazdę bokiem, która wymaga nieco więcej wprawy.

Co więcej, wózki widłowe boczne nie bez powodu nazywane są często wózkami wysokiego składowania. Modele te wyposażone są w maszt umożliwiający unoszenie ciężkich ładunków nawet na bardzo duże wysokości. Ponadto składają się ze standardowych elementów, takich jak kabina operatora i przeciwwaga, a także występują zarówno z elektrycznym, jak i spalinowym napędem.

Cechy charakterystyczne wózków widłowych bocznych

Największą zaletą wózków widłowych bocznych jest przede wszystkim ich duża zwrotność, w związku z czym znajdują zastosowanie szczególnie w wąskich alejkach magazynowych. Dzięki specjalnej konstrukcji operator nie musi wykonywać skomplikowanych manewrów, aby wykręcić i umieścić ładunek na wysokim regale. Ponadto modele te cechują się:

  • dużym udźwigiem i zasięgiem wideł,
  • dużą zwrotnością,
  • niewielkim kątem skrętu,
  • kompaktową budowa.

Są one również wygodne oraz bezpieczne, a także zapewniają dobrą widoczność dla operatora, ponieważ widły z ładunkiem nie zasłaniają mu pola widzenia.

Gdzie znajdują zastosowanie wózki widłowe boczne?

Wózki widłowe boczne, ze względu na swoją charakterystykę, najlepiej zdają egzamin w halach czy magazynach, które nie mają dużej powierzchni i podzielone są na ciasne alejki oraz kręte korytarze z wysokimi regałami.

Modele, które znajdziesz w ofercie renomowanych firm, takich jak Techtrans, doskonale sprawdzą się w takich miejscach, gwarantując wygodną i bezpieczną obsługę, a także bezproblemowe umieszczanie ładunków nawet na najwyższych półkach. Świetnie nadają się one również do sprawnego transportu bardzo ciężkich elementów po terenie hali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *